urlop okolicznościowy na śmierć ojca

Katarzyna Pawłowska-Salińska

Urlop wypoczynkowy. Wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Urlop wypoczynkowy. Wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Czy w czasie kryzysu wypada brać urlop? I czy szef ci za niego zapłaci? A może po powrocie będzie na ciebie czekało wypowiedzenie? Sprawdź w naszym informatorze, kiedy możesz wziąć urlop i jaki oraz ile dni wolnych ci przysługuje.

Kodeks pracy 2012: urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy to urlop przydzielany z okazji narodzin dziecka, ślubów i pogrzebów.

urlop okolicznościowy na śmierć ojca - ogłoszenia z GazetaPraca.pl

Urlop okolicznościowy na pogrzeb

Urlop okolicznościowy na pogrzeb

Urlop okolicznościowy na pogrzeb to dodatkowe i specjalne dni wolne przysługujące pracownikowi w związku z wyjątkowymi zdarzeniami, mającymi miejsce w jego życiu. Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu swojemu pracownikowi na jego specjalny wniosek.

O ile dni wolnego może się starać pracownik? Przysługuje jeden dzień wolny, który pracodawca ma obowiązek przyznać swojemu pracownikowi w przypadku pogrzebu babci, dziadka, siostry, brata, teściowej, teścia. Dwa dni urlopu przysługuje w przypadku śmierci matki, ojca, żony lub dziecka, ojczyma lub macochy. Aby ubiegać się o wolne, pracownik musi być zatrudniony na umowę o pracę. Niekoniecznie musi to być dzień pogrzebu, musi się jednak bezpośrednio wiązać z tym wydarzeniem. Warto również dokładnie zapoznać się z przepisami zakładu pracy, ponieważ mogą w nim obowiązywać regulacje, które pozwalają nam na dodatkowe dni urlopu okolicznościowego.

Jakie warunki należy spełnić? Należy złożyć odpowiednik wniosek na ręce swojego pracodawcy oraz zaświadczenie (nie musi być oryginał, wystarczy kserokopia) aktu zgonu. Pracownikowi przysługuje dzień wolnego, który jest płatny dokładnie na takich samych zasadach, jak w przypadku płatnego urlopu okolicznościowego.