urlop okolicznościowy narodziny dziecka

red.

Kodeks pracy 2012: urlop okolicznościowy

Kodeks pracy 2012: urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy to urlop przydzielany z okazji narodzin dziecka, ślubów i pogrzebów.

Dyżur ekspertów z Państwowej Inspekcji Pracy: relacja

W poniedziałek, specjalnie dla naszych czytelników, zorganizowaliśmy dyżur prawników. Na ich pytania odpowiadały Małgorzata Staszewska i Katarzyna Pietruszyńska z Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy

Laureaci II edycji plebiscytu

Druga edycja naszego plebiscytu rozstrzygnięta! Wybraliśmy firmy, w których panują zasady ułatwiające matkom godzenie pracy z opieką nad dzieckiem. Ze zgłoszeń wynika jedno: każda firma może być przyjazna mamie - to zależy wyłacznie od postawy pracujących w niej ludzi.

urlop okolicznościowy narodziny dziecka - ogłoszenia z GazetaPraca.pl

    Urlop okolicznościowy narodziny dziecka

Urlop okolicznościowy na narodziny dziecka

Urlop okolicznościowy na narodziny dziecka przysługuje w sytuacji, gdy na świecie pojawia się dziecko. Według przepisów, pracownikowi, któremu urodziło się dziecko, należą się dwa dni wolnego. Jest to urlop okolicznościowy, czyli usprawiedliwiona nieobecność w pracy. Pracodawca nie może odmówić jego udzielenia.

Czy dwa dni urlopu z okazji narodzin dziecka są płatne? Urlop okolicznościowy jest płatny, podobnie jak urlop wypoczynkowy. Ojciec może z niego skorzystać bez obawy o utratę wynagrodzenia za dwa dni.

Kto może skorzystać z wolnego?Ponieważ kobieta od momentu porodu przebywa na urlopie macierzyńskim, urlop okolicznościowy związany z narodzinami potomka przysługuje ojcom. Świeżo upieczony tata może wykorzystać wolne w dniu porodu, ale może również przeznaczyć dwa dni na załatwienie formalności w urzędzie czy przywiezienie żony z dzieckiem ze szpitala. Wybór dni wolnych od pracy jest tutaj dowolny, jednak powinno się je przeznaczyć na działania związane z narodzinami dziecka.